Renginiai

Šiemet per mokslo festivalį „Erdvėlaivis Žemė“ moksleiviams, mokytojams, keletui studentų ir kitiems smalsuoliams pasakojome apie empatiją, emocijas ir technologijas, kurios jas fiksuoja ir atpažįsta bei demonstravome, kaip tai vyksta.

Iš pradžių pristatėme konceptualius temos pagrindus. Pasakojome apie empatiją ir aleksitimiją, įvardijome pagrindinius emocijų kompontentus, aptarėme evoliucinį, somatinį, kognityvinį ir konstruktyvistinį požiūrius į emocijas. Somatinį požiūrį atskleidėme detaliau, aiškindami veido išraiškų bei širdies ritmo variabilumo sąsajas su emocinėmis būsenomis. Beklausydami lektoriaus dalyviai galėjo gyvai stebėti jo širdies ritmo pokyčius ekrane.

Antroje užsiėmimo pusėje susirinkusieji išvydo veido išraiškų atpažinimo ir vertinimo programos Facereader, stacionarios ir nešiojamos akių judesių sekimo įrangos ir grįžtamojo bioryšio įrangos demonstraciją bei galėjo savo kailiu išbandyti įrangos veikimą. Galiausiai pademonstravome, kaip panaudoję programą Observer XT galime suvesti įvairių šaltinių duomenis ir gauti visuminį vaizdą apie vidines ir išorines kūno reakcijas, bylojančias apie mūsų emocinę būseną.

ESRA2017

2017 m. liepos 17-21 dienomis Lisabonoje vyksiančioje Europos apklausų tyrimų asociacijos (ESRA) konferencijoje SHARE
skirtame stende galima bus susipažinti su šia tyrimų infrastruktūra, o liepos 18 d. maloniai kviečiame pasiklausyti 7 SHARE atstovų
pranešimų tarpautiniuose tyrimuose aktualiomis temomis. Daugiau apie šiuos pranešimus skaitykite čia.

PakalKairys2017 m. birželio 5 d. HUMRE tyrėjai surengė mokslinį seminarą-diskusiją „Vyresnio amžiaus asmenų gerovės ir psichikos sveikatos veiksniai“.

Seminaras vyko Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto (Universiteto g. 9/1, Vilnius) 313 aud.

Seminaro metu buvo pristatomi 2 Lietuvoje vykdomų vyresnio amžiaus asmenų gerovės tyrimų projektai bei jų vykdymo metu pasiekti rezultatai, aptariant socioekonominių, tarpasmeninių santykių ir kitų veiksnių reikšmę gerovei bei psichikos sveikatai. Taip pat buvo įvertintas vyresnio amžiaus asmenų gerovės tyrinėjimų poreikis, tyrimų rezultatų praktinė reikšmė, kylantys metodologiniai iššūkiai ir tolimesnių tyrimų perspektyvos. Seminaro dalyviai buvo supažindinti su Europos sveikatos senėjimo ir išėjimo į pensiją (SHARE) tyrimu ir jo rezultatų panaudojimo galimybėmis.

Seminaro programa pdf

HUMRE tyrėjų projektai:

A. Kairio vadovaujamas LMT Mokslininkų grupių projektas „Vyresnio amžiaus asmenų gerovė: biopsichosocialiniai

LMT New logoveiksniai“, finansavimo sutarties Nr. MIP-010/2015
V. Pakalniškienės vadovaujamas LMT Nacionalinės programos „Gerovės visuomenė“ projektas „Priešpensinio ir pensinio amžiaus žmonių psichologinės gerovės bei psichikos sveikatos veiksniai“, projekto finansavimo sutarties Nr. GER-011/2015

Bagdonas

Gegužės 16–17 d. vakarais vyko kasmetinis VU FsF Psichologinio konsultavimo ir mokymų centro organizuojamas renginys – Atviros psichologijos paskaitos.

Renginio kulminacija tapo Specialiosios psichologijos laboratorijos vadovo, Vilniaus universiteto psichologų patriarcho, prof. Albino Bagdono paskaita „Smegenų senėjimas: sveikas, normalus ir nenormalus?“ Jos metu profesorius trumpai bei vaizdžiai apžvelgė žmogaus smegenų veikimo principus ir tada griebėsi senėjimo temos. Kalbėdamas apie smegenų senėjimą, prof. Bagdonas dėmesį sutelkė į sensorinių, motorinių ir kognityvinių gebėjimų silpimą bėgant metams, smegenų audinio degeneracinius sutrikimus, senatvinę demenciją, Alzheimerio ir Parkinsono ligas. Žinoma, gerbiamas profesorius nepamiršo duoti naudingų patarimų, kaip jauname amžiuje pradėjus treniruoti smegenis galima gerokai sulėtinti jų degeneracinius procesus ir išlikti šviesiu bei veikliu žmogumi sulaukus itin garbaus amžiaus.

VU psichologų patriarchas taip pat nepraleido progos auditorijai pristatyti tarptautinį SHARE tyrimą, kurio tikslas – rinkti duomenis apie senėjimą Europos sąjungos šalyse. Šio tyrimo septintosios bangos organizatoriai Lietuvoje yra VU Specialiosios psichologijos laboratorija ir HUMRE tyrimų infrastruktūra.

Maloniai kviečiame žiūrėti paskaitos vaizdo įrašą!

share meeting2Kovo 1718 d. pirmą kartą Lietuvoje susirinko daugiau kaip šimtas Europos Sąjungos šalių, Šveicarijos, JAV ir Izraelio mokslininkų, vykdančių tarptautinį Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją (angl. The Survey of Health, Ageing and Retirement in EuropeSHARE) tyrimą. Prie šio tyrimo Vilniaus universiteto mokslininkai sėkmingai prisijungė dar 2014 m., o šiemet jie pradės rinkti duomenis Lietuvoje, apklausdami vyresnius nei 50 metų mūsų šalies gyventojus.

Įvadinėje susitikimo dalyje gausiai susirinkusius mokslininkus pasveikino atidaryme dalyvavę Lietuvos ir užsienio politikai bei mokslininkai: SHARE koordinatorius prof. Axelis Börsch-Supanas, Europos Sąjungos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinės mokslo programos „Sveikas senėjimas“ vykdymo grupės pirmininkas prof. Juozas Kulys ir Vilniaus universiteto mokslo prorektorius prof. Rimantas Jankauskas.