SHARE LietuvaFSFGMF

HUMRE naujienos

Movisens EkgMove

Tęsiame apžvalginių straipsnių ciklą, kuriame supažindiname Jus su kai kuriais Filosofijos fakulteto ištekliais ir jų panaudojimo galimybėmis atliekant empirinius tyrimus psichologijos, psichofiziologijos, sociologijos ir kriminologijos mokslų srityse. Spalį kalbėjome apie pažangą automatizuotoje žmogaus veido išraiškų analizėje. Vis ilgesniems lapkričio vakarams ir niūresnėms dienoms praskaidrinti siūlome straipsnį apie moksliniams tyrimams (ir ne tik) skirtą dėvimą fiziologinių signalų registravimo aparatūrą. Nors rinkoje gausu įvairiausių fizinio aktyvumo sekiklių, turinčių tiek išmaniojo laikrodžio, tiek ir išmaniojo  telefono programėlės pavidalą, šįkart aptariame mokslinių tyrimų standartus atitinkančią įrangą, kuri ne sugeneruoja daugelį jūsų fizinės veiklos parametrų, o juos fiziškai matuoja ir dar dideliu tikslumu. Viliamės ne tik praplėsti Jūsų mokslinį akiratį ir technologinį išprusimą, bet ir paskatinti daugiau judėti.

Movisens
Pav. 1 Movisens EkgMove techninė įranga. Ją sudaro: kompaktiškame lagaminėlyje sudėti 6 nešiojami registravimo įrenginiai; 6 elastingi diržai su elektrodais (ilgiai: 3 vnt. po 85 cm ir 3 vnt. po 105 cm); baterijų pakrovimui ir duomenų ištraukimui skirti USB laidai; USB raktas su programine įranga.

Movisens EkgMove galimybės: tinka stebėti autonominės nervų sistemos veiklą, t. y. EKG, širdies ritmą ir jo kintamumą, taip pat – matuoti psichofiziologinį stresą, tirti medžiagų apykaitą, fiziologinį ir emocinį grįžtamąjį ryšį tarp žmogaus ir kompiuterinių sistemų.

Movisens EkgMove yra mobilus įrenginys, sudarytas iš nešiojamų jutiklių su krūtinę apjuosiančiais diržais. Jis registruoja EKG (1024 Hz dažniu), pagreitį (3 ašimis, 64 Hz dažniu), temperatūrą (1 Hz dažniu) ir atmosferos slėgį (8 Hz dažniu). Duomenų registravimo trukmę galima nustatyti pagal tyrėjo pageidavimą naudojant Movisens SensorManager programą. Nors didžiausia įmanoma duomenų registravimo trukmė yra 2 savaitės, tačiau ją riboja vos 2-jų dienų įrenginio baterijos veikimo trukmė. Duomenys įrašomi atviru Unisens formatu, kuriuos galima peržiūrėti naudojant atviro kodo programą UnisensViewer arba pasinaudojus atviro kodo unisens4matlab scenarijais, importavus juos į MATLAB programą. Duomenų analizė atliekama komercine DataAnalyzer programa.

MovisensProg 
Pav. 2 Movisens EkgMove programinė įranga. Programinės įrangos komplektą sudaro: registravimo aparatūros valdymo programa Movisens SensorManager, Duomenų peržiūros programa UnisensViewer ir analizės programa Movisens DataAnalyzer

Movisens EkgMove privalumai ir ribotumai: turintiems mažai patirties fiziologinių signalų registravimo srityje gali susidaryti įspūdis, kad tam skirta įranga yra gana griozdiška arba nepaslanki, kitaip tariant – naudojama tik specialiai tam pritaikytose laboratorijose ir / arba tik kartu su tyrėjo priežiūra (kaip, pvz., BIOPAC MP36,  BIOPAC MP 150 ar g.tec g.MOBIlab+ MultiPurpose). Movisens EkgMove yra vienas iš nedaugelio įrenginių (čia galima paminėti ir Nexus-4), suteikiančių galimybę fiziologinius signalus registruoti kasdienės veiklos metu be nuolatinės tyrėjo priežiūros. Nors Movisens EkgMove mobilumas ir praplečia fiziologinių signalų tyrinėjimų lauką, tačiau gali neigiamai atsiliepti registruojamų duomenų tikslumui dėl šalutinių veiksnių įtakos.

Viena iš specifinių Movisens EkgMove funkcijų – galimybė tirti žmogaus medžiagų apykaitą, konkrečiai – fizinės energijos sąnaudas. Šią funkciją atlieka ir tiesioginis Movisens EkgMove konkurentas ActiGraph wGT3x-BT. Vis dėlto, mokslinių tyrimų duomenimis, Movisens EkgMove fizinės energijos sąnaudas matuoja kelis kartus tiksliau (Anastasopoulou et al., 2014).

Mokslinio pritaikymo pavyzdžiai: akivaizdu, kad aukščiau išvardytos Movisens EkgMove savybės užtikrina gana platų jo naudojimą tiriant kasdienę žmogaus veiklą. Pavyzdžiui, J. Schneider ir bendraautoriai (2012) sukūrė gana patogią schemą, kuria remiantis būtų galima itin aukštu jautrumu (iki 95,5 proc.) ir tikslumu (iki 92,6 proc.) registruoti vairuotojų psichofiziologines charakteristikas naudojant Movisens EkgMove. Galimybė registruoti šios tikslinės grupės psichofiziologines charakteristikas suteiktų papildomos informacijos apie jų pažintines ir emocines būsenas tam tikromis vairavimo situacijomis. Nekyla abejonių, kad šie duomenys galėtų pasitarnauti saugumo kelyje gerinimui. Panašias fiziologinių reakcijų registravimo schemas galima nesunkiai pritaikyti ir sporto psichologijoje, siekiant sukaupti daugiau informacijos apie sportininkų pažintines ir emocines būsenas. Jas būtų galima registruoti tiek fiziškai aktyvaus, tiek intelektualaus sporto srityse, kadangi Movisens EkgMove jutiklis neįkyrus, o ilgainiui, ant kūno jis tampa nebejuntamas.

Movisens EkgMove šiuolaikinės psichologijos kontekste gali būti puikiai pritaikomas tyrinėti ir tiksliau įvertinti tokius tradicinius reiškinius kaip fizinio aktyvumo (pvz., kasdienės mankštos) ir nuotaikos ryšį. K. Walter ir bendraautoriai (2013) atliko tyrimą, kurio metu 10 savaičių Movisens EkgMove pagalba stebėjo kontrolinės ir eksperimentinės grupės fizinio aktyvumo ypatumus (kontrolinei grupei nebuvo duota jokių instrukcijų, susijusių su fizine veikla, o eksperimentinės grupės dalyvių buvo prašoma du kartus per savaitę sportuoti atviroje erdvėje). Šio tyrimo rezultatai patvirtino jau žinomas tiesas – fizinis aktyvumas turi trumpalaikę teigiamą įtaką nuotaikos pokyčiams, o štai ilgalaikėje perspektyvoje nuotaikos valentingumas išlieka stabilus (Moses et al., 1989; Steinberg et al., 1998). Žinoma, tokiems rezultatams įtakos galėjo turėti ir tai, kad eksperimentinės grupės dalyviai nepasižymėjo aukštesniu fiziniu aktyvumu, palyginti su kontrolinės grupės dalyviais. Visgi peržvelgus tyrimo duomenis atidžiau, galima pastebėti, kad (a) eksperimentinės grupės dalyviai, nors ir nežymiai (t. y. ne statistiškai reikšmingai), bet santykinai daugiau laiko praleido aukštesnėje fizinio aktyvumo būsenoje; (b) savo ruožtu, kontrolinės grupės dalyviai taip pat nežymiai, bet santykinai daugiau laiko praleido žemiausioje fizinio aktyvumo būsenoje. Šios tendencijos mums rodo, kad Movisens EkgMove gali būti naudingas ne tik kaip instrumentas, skirtas registruoti asmens fiziologines reakcijas, bet ir kaip priemonė, motyvuojanti žmogų įsitraukti į fizinę veiklą. Tai yra aktualu klinikinės, sveikatos ir medicinos psichologijos praktikoje, kur pacientams itin svarbu laikytis psichologo ir / arba gydytojo nurodymų įvairiomis aplinkybėmis, pavyzdžiui: fizinės reabilitacijos proceso metu, gerinant širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą ar sergant depresija.

 

LITERATŪRA

Anastasopoulou, P., Tubic, M., Schmidt, S., Neumann, R., Woll, A., & Härtel, S. (2014) Validation and Comparison of Two Methods to Assess Human Energy Expenditure during Free-Living Activities. PLoS ONE, 9 (2), e90606. doi:10.1371/journal.pone.0090606

Moses, J., Steptcoe, A., Mathews, A., & Edwards, S. (1989). The effects of exercise training on mental well-being in the normal population: a controlled trial. Journal of Psychosomatic Research, 33, 47–61. doi:10.1016/0022-3999(89)90105-0

Schneider, J., Koellner, C., & Heuer, S. (2012). An approach to automotive ECG measurement validation using a car-integrated test framework. 2012 IEEE Intelligent Vehicles Symposium (pp. 950–955). Alcala de Henares: IEEE. doi: 10.1109/IVS.2012.6232289

Steinberg, H., Nicholls, B. R., Sykes, E. A., LeBoutillier, N., Ramalakhan, N., Moss, T. P., et al. (1998). Weekly exercise consistently reinstates positive mood. European Journal of Social Psychology, 3, 271–280. doi:10.1027/1016-9040.3.4.271

Walter, K., von Haaren, B., Löffle, S., Härtel, S., Jansen, C-P., Werner, C., … Hey, S. (2013). Acute and medium term effects of a 10-week running intervention on mood state in apprentices. Frontiers in Psychology, 4(411), 1–10. doi:10.3389/fpsyg.2013.00411


Norėdami išmokti naudotis įranga kreipkitės į dokt. Tomą Maceiną (004 a.), o norėdami gauti leidimą ja naudotis – į Antaną Voznikaitį (402 a.).

 

Parengė: dokt. Tomas Maceina

Tomas Maceina

SHARE Newsletter No 21 Page 012017 m. rugsėjo 2 d. pasirodė 20-tas SHARE Naujienlaiškis, pristatantis pastarųjų mėnesių pagrindinius projekto įvykius.

SHARE Naujienlaiškis Nr. 21 – parsisiųsti.

Naujienlaiškį galima prenumeruoti išsiuntus prašymą el. paštu 

Pastaraisiais metais Filosofijos fakultete vis daugiau dėmesio skiriama šiuolaikinėms technologijoms ir jų panaudojimo, atliekant mokslinius tyrimus, galimybėms didinti. Nepaisant plataus mokslinių tyrimų išteklių pasirinkimo mūsų fakultete, jie sulaukia gana nedidelio dėstytojų ir studentų susidomėjimo.

Dėl to kilo sumanymas parengti penkių apžvalginių straipsnių ciklą, kuriame supažindinsime Jus su kai kuriais Filosofijos fakulteto ištekliais ir jų panaudojimo galimybėmis atliekant empirinius tyrimus psichologijos, psichofiziologijos, sociologijos ir kriminologijos mokslų srityse. Pristatome jums pirmąjį straipsnį.

Pav. 1. Šešios pagrindinės emocijos ir veido išraiškos pagal Paul Ekman et al.

Paul Eckman šešios diskrecinės emocijos ir jas atitinkančios veido išraiškos 

Automatizuota žmogaus veido išraiškų analizė ir emocijų vertinimas su Facereader 6.1.

Facereader 6.1. galimybės: atpažįsta šešių pagrindinių emocijų, t. y.: džiaugsmo, pykčio, liūdesio, baimės, pasibjaurėjimo ir nuostabos išraiškas, taip pat – neutralią išraišką. Veido išraiškos gali būti analizuojamos realiu laiku (filmuojant vaizdo kamera) arba po tyrimo (iš paveikslėlių arba vaizdo įrašų). Facereader 6.1. pateikia tiek kiekvienos paskiros emocinės išraiškos stiprumą konkrečiu laiku kaip intervalinius kintamuosius, tiek vyraujančią emociją kaip kategorinį kintamąjį. Programa atpažįsta ir koduoja akių, antakių bei burnos padėtis. Iš veido išraiškų išskaičiuoja emocinės išraiškos valentingumą bei sužadinimą.

Pav. 2. Facereader 6.1. langas

TestFR60 61 Dziaugsmas2 cut Small

Facereader 6.1. privalumai: veido išraiškų analizė – ilgas, varginantis ir daug kruopštumo reikalaujantis darbas. Jo metu, vadovaudamiesi Veido išraiškų kodavimo sistema (angl. Facial Action Coding System [FACS]) (Ekman, Friesen, & Hager, 2002), mažiausiai du nepriklausomi ekspertai vertina tyrimo dalyvių veido išraiškų atitikimą skirtingoms emocijoms. Naujausi tyrimai rodo, kad Facereader 6.1. programa sugeba atpažinti šešias pagrindines emocijas taip pat gerai, kaip ir vertintojai ekspertai (Lewinski, den Uyl, & Crystal Butler, 2014; Terzis, Moridis, & Economides, 2013), o neutralią išraišką – netgi geriau (Lewinski, 2015a). Remiantis nurodytų tyrimų rezultatais, ši programa žmogaus veido išraiškoms emocijas (arba jų nebuvimą) teisingai priskiria 87-90 proc. atvejų. Tokį tikslų veidų atpažinimą užtikrina Facereader 6.1. objektyvumas: programa, kitaip negu ekspertai, nėra veikiami subjektyvios gyvenimo patirties ir dviprasmiškų detalių neinterpretuoja tendencingai; be to, ji neatsižvelgia į socialinį ar konkrečios situacijos kontekstą, kuriame yra vertinama veido išraiška.

Pav. 3. Facereader analizės tikslumas
Horizontaliai: ekspertų priskirtos emocijos nuotraukoms iš Radboud duomenų bazės. Vertikaliai: FaceReader (4 versijos) priskirtos emocijos.

FRAccurate SmallŠaltinis: Loijens, L., Krips, O., Kuilenburg, H.,  Uyl, M., Ivan, P. (2015) Facereader 6.1 Reference manual, p. 11

 

Facereader 6.1. ribotumai: Facereader 6.1. susiduria su sunkumais, kai emociją reikia priskirti veidams, kurie a) ekrane matomi iš šono (t. y.: pasisukę didesniu negu 45° kampu); b) stipriai juda (pvz., artikuliuoto kalbėjimo metu). Be to, programa yra jautri apšvietimui (svarbu, kad tiriamo dalyvio veidas būtų apšviestas iš priekio ir taip, kad veido dalys nemestų šešėlių arba jie būtų nežymūs), vertikaliam veido sukiojimui, jo pridengimui ranka, ant veido krentantiems plaukams, storiems akinių rėmeliams ir pan. Galima dar pridurti, kad veidų modelių bazė, kuria remdamasi programa veidams priskiria emocinių išraiškų stiprumą, yra gana skurdi (t. y.: šiuo metu siekia vos 10 tūkst. modelių). Kartais tai apsunkina netipinių veidų išraiškų priskyrimą emocijoms, nors tyrėjas gali nesunkiai tai padaryti ir pats. Tą paaiškinti nesunku. Manoma, kad 30 metų asmuo per šį gyvenimo laikotarpį tiek sąmoningu būdu, tiek be sąmoningos kontrolės yra apdorojęs iki trilijono veidų!

Mokslinio pritaikymo pavyzdžiai: neurorinkodara yra viena pagrindinių sričių, kurioje Facereader 6.1. pritaikymas gali būti itin naudingas praktiškai. Pavyzdžiui, P. Lewinski (2015b) atliko tyrimą, kuriuo siekė išsiaiškinti, kurios bankų paslaugas reklamuojančių asmenų emocinės reakcijos (duomenys rinkti analizuojant YouTube vaizdo įrašus) labiausiai įtraukia žiūrovą ir leidžia prognozuoti vaizdo įrašų populiarumą. Tyrimo rezultatai parodė, kad bankų paslaugas reklamuojančių YouTube vaizdo įrašų populiarumą sustiprino šios juose kalbančių asmenų emocinės veido išraiškų charakteristikos a) žemi džiaugsmo ir liūdesio požymiai; b) aukšti nuostabos požymiai. Be to, nustatyta, kad pykčio, baimės ir pasibjaurėjimo išraiškos nebuvo reikšmingos prognozuojant vaizdo įrašų populiarumą. Panaši tyrimo schema įvairiomis savo atmainomis gali būti pritaikyta psichologijos moksle. Pavyzdžiui, politikos psichologijos kontekste būtų prasminga tirti politiniuose debatuose dalyvaujančių asmenų emocinių reakcijų ir žiūrovų nuostatų į juos (lyderystės, sąžiningumo, kompetencijos ir kt. aspektais) ryšius. Reklamos psichologijos srityje prasminga tyrinėti reklamų efektyvumą teigiamų emocijų sužadinimo požiūriu, juolab, kad panašūs tyrimai, naudojant Facereader 6.1. ir kitas priemones, skirtas tirti žmogus autonomines reakcijas (širdies darbą, odos galvaninę reakciją ir t. t. ) dar tik pradedami vykdyti (pvz., Lewinski, Fransen, & Tan, 2014).

Pav. 4. Facereader ir akių judesių sekimo duomenų integravimas programoje Observer XT

FROBS StatesBionda Small

Vartotojų elgsenos tyrimuose Facereader 6.1. gali būti naudojamas nagrinėti ir labai subtilius reiškinius, taikant eksperimentinės psichologijos principus. Pavyzdžiui, W. He ir bendraautoriai (2014) atliko tyrimą, kuriuo siekė atskleisti veido išraiškų pokyčius susidūrus su malonų ir nemalonų kvapą (atitinkamai, apelsino ir žuvies kvapą) skleidžiančiais stimulais. Apdorojus duomenis paaiškėjo, kad emocijas žyminčios veido išraiškos leidžia diferencijuoti malonaus / nemalonaus kvapo potyrį skirtingais laikotarpiais vos 2-ų sekundžių intervale! Kalbant konkrečiai, neutralios veido išraiškos pokyčiai atsiranda praėjus 100 ms, pasibjaurėjimą žyminčios veido išraiškos – praėjus 180 ms, pyktį – 500 ms, nuostabą – 580 ms, liūdesį – 820 ms, baimę – 1020 ms ir džiaugsmą – 1780 ms.

Pristatyti tyrimai rodo, kad Facereader 6.1. programa gali būti pritaikyta plačiam spektrui mokslinių problemų; telieka paieškoti tik Jus labiausiai dominančios srities.


Pav. 5. Detalių veido išraiškų intensyvumo reikšmių integravimas į programą Observer XT

Į programą Observer XT importavus detalias veido išraiškų intensyvumo reikšmes galime matyti, kokiu intensyvumu skalėje nuo 0 iki 1 buvo išreikšta kiekviena iš 6 bei neutrali emocija.FROBSCurvesBold Small


LITERATŪRA

 

Ekman, P., Friesen, W. V., & Hager, J. C. (2002). Facial Action Coding System: The Manual. Salt Lake City, UT: Research Nexus.

He, W., Boesveldt, S., de Graaf, C., & de Wijk, R. A. (2014). Dynamics of automatic nervous system responses and facial expression to odors. Frontiers in Psychology, 5(110), 1–8. doi:10.3389/fpsyg.2014.00110

Lewinski, O. (2015a). Automated facial coding software outperforms people in recognizing nautral faces as neutral from standardized datasets. Frontiers in Psychology, 6(1186), 1–6. doi:10.3389/fpsyg.2015.01386

Lewinski, P. (2015b). Don’t look blank, happy, or sad: patterns of facial expression of speakers in banks’ Youtube videos predict video’s popularity over time. Journal of Neuroscience, Psychology, and Economic, 8(4), 241–249. doi:10.13140/RG.2.1.4653.6409

Lewinski, P., den Uyl, T., & Butler, C. (2014). Automated facial coding: validation of basic emotions and FACS AUs in Facereader. Journal of Neuroscience, Psychology, and Economics, 7(4), 227–236.

Lewinski, P., Fransen, M. L., & Tan, E. S. H. (2014). Predicting advertising effectiveness by facial expressions in response to amusing persuasive stimuli. Journal of Neuroscience, Psychology, and Economics, 7(1), 1–14. doi:10.1037/npe0000012

Terzis, V., Moridis, C. M., & Economides, A. A. (2013). Measuring instant emotions based on facial expressions during computer-based assessment. Personal and Ubiquitous Computing, 17(1), 43–52. doi:10.1007/s00779-011-0477-y

 

Norėdami išmokti naudotis įranga kreipkitės į dokt. Tomą Maceiną (004 a.), o norėdami gauti leidimą ja naudotis – į Antaną Voznikaitį (402 a.).

 

Parengė: dokt. Tomas Maceina 

Tomas Maceina

Jau antrus metus iš eilės VU Filosofijos fakulteto psichologijos bakalauro progamos studentai, lankantys „Psichologijos tyrimo metodų“ kursą, vedamą doc. Danguolės Čekuolienės, buvo supažindinti su žmogaus elgesio stebėjimui ir analizei skirta technine bei programine įranga. Studentai išbandė vieną iš fakultete įrengtų stacionarių stebėjimo laboratorijų, pakilnojo nešiojamas stebėjimo laboratorijas. Būsimi psichologai šį tą sužinojo apie: kiekybinio elgesio stebėjimo programą Observer XT, veido išraiškų atpažinimo programą Facereader, akių judesių sekimo įrangą ir grižtamojo bioryšio įrangą EmWave Pro. Po savaitgalio jau sulaukėme poros studenčių, norinčių panaudoti stebėjimo laboratoriją vieno klasikinio psichologinio eksperimento reprodukavimui. Vėliau turėtų ateiti ir daugiau.

20170915 110334Capturevlcsnap 2017 09 16 11h29m41s682vlcsnap 2017 09 16 12h12m25s711

 

scibiz

2016 m. liepos 11 d. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) patvirtinto sąrašą paslaugų, kurias verslas lengvatinėmis sąlygomis gali įsigyti iš mokslo ir studijų institucijų, pasinaudodamas paramos priemone "inovaciniai čekiai". Įsigydami šias paslaugas verslo atstovai su MITA pasirašo dotacijų sutartį dėl remiamų veiklų išlaidų dalies kompensavimo. Inovacinių čekių priemonės tikslas – skatinti verslą ir mokslą užmegzti pirminius kontaktus, tęsti bendradarbiaujant jau pradėtas vykdyti mokslinių tyrimų ir (ar) eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas, skatinti įmones aktyviau vykdyti inovacinę veiklą bei pasinaudoti bendradarbiavimo teikiamomis galimybėmis.

Nuo 2017 m. birželio 19 d. iki spalio 19 d. vyksta antras paraiškų priėmimas.


Kvietimas verslui teikti paraiškas pagal Inovacinių čekių priemonę paskelbtas MITA puslapyje.

 

Filosofijos fakulteto mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros paslaugų už inovacinius čekius sąrašas     
Paslaugos Nr.  Kryptis  Prioritetas Paslaugos tipas  Paslauga Kontaktai
992 ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ  Modernios ugdymosi technologijos ir procesai, skatinantys kūrybiškos ir produktyvios asmenybės tapsmą Moksliniai tyrimai Organizacijų kompetencijų modelio kūrimas  Rita Rekašiūtė Balsienė
El. paštas:
Tel. +370 5 2667605
Filosofijos fakultetas 
1075 ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ Proveržio inovacijų kūrimo ir diegimo technologijos ir procesai Eksperimentinė plėtra Asmens kognityvinių gebėjimų lavinimo programų projektavimas ir pilotinė analizė Antanas Kairys
El. paštas:
Tel. +370 5 268 7255
Filosofijos fakultetas
1137 ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ Proveržio inovacijų kūrimo ir diegimo technologijos ir procesai Eksperimentinė plėtra Psichometrinių testų kūrimo modelio parengimas Antanas Kairys
El. paštas:
Tel. +370 5 268 7255
Filosofijos fakultetas
1173 ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ Proveržio inovacijų kūrimo ir diegimo technologijos ir procesai Moksliniai tyrimai Darbuotojų gerovės organizacijoje tyrimas ir modeliavimas Jurgita Lazauskaitė - Zabielskė

El. paštas:
Tel. +370 5 2667605
Filosofijos fakultetas

1190 ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ Proveržio inovacijų kūrimo ir diegimo technologijos ir procesai Moksliniai tyrimai Formalių ir neformalių institucijų resursų apjungimo ir koordinavimo modelio, sprendžiant bendruomenės socialines problemas, galimybių tyrimas bei inovatyvaus modelio parengimas Laima Žalimienė

El. paštas:
Tel. (8-699) 25126
Filosofijos fakultetas

 1346 ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ Proveržio inovacijų kūrimo ir diegimo technologijos ir procesai Techninė galimybių studija Asmens kognityvinių gebėjimų lavinimo programų taikymo techninė galimybių studija Antanas Kairys
El. paštas:
Tel. +370 5 268 7255
Filosofijos fakultetas
 1348 ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ Proveržio inovacijų kūrimo ir diegimo technologijos ir procesai Techninė galimybių studija Automatizuotų darbuotojų atrankos ir vertinimo sistemų techninė galimybių studija Antanas Kairys
El. paštas:
Tel. +370 5 268 7255
Filosofijos fakultetas
1408  ĮTRAUKI IR KŪRYBINGA VISUOMENĖ Proveržio inovacijų kūrimo ir diegimo technologijos ir procesai Techninė galimybių studija Psichometrinių testų taikymo galimybių įmonių vystymo problemų sprendimui analizė, įvertinimas. Parengta techninė galimybių studija Antanas Kairys
El. paštas:
Tel. +370 5 268 7255
Filosofijos fakultetas